
I augusti genomfördes den första gästprofessuren på prästseminariet ACTS i Urdaneta i Filippinerna. Gästprofessuren, som har fått namn efter Nathan Söderblom, innebar i år att biskop emeritus Jonas Jonson höll två föreläsningar från sitt hem i Strängnäs och att de sändes på ACTS:s Facebook-sida. Roehl Baldonado, som har titeln ACTS Registrar, var moderator.
Per Kristiansson, sekreterare i Lunds Missionssällskap som finansierar professuren, berättar:
– Det var 60–70 seminarister som deltog på plats på ACTS och ett tjugotal till som var med på Facebook från både Filippinerna och andra håll runt om i världen. I den första föreläsningen berättade biskop Jonas om Nathan Söderblom som person och i den andra om Stockholmsmötet 1925 och om det mötets och Nathan Söderbloms betydelse för ekumeniken och Kyrkornas världsråd.

Båda föreläsningarna följdes av frågestunder, och studenterna ställde frågor som anknöt till IFI:s kontext idag.
– Dagen för föreläsningarna var årsdagen för IFI:s bildande 1902, säger Per Kristiansson. Biskop Jonas anknöt till detta och till IFI:s förste Obisbo Maximo Gregorio Aglipay. Han sa att han tyckte att det skulle ha varit mycket spännande om dessa två kyrkoledare hade fått träffas. De hade i så fall säkert haft mycket som de tyckte lika om, men också en del som skiljde dem åt.